راهنمای مراقبت از گیتار

راهنمای مراقبت از گیتار

تنظیمات و تنظیم

گیتارها برای حفظ قابلیت نواختن و عملکرد مناسب نیاز به تنظیمات منظم دارند. تنظیم گیتار یک تنظیم کامل و کالیبراسیون کل ساز است تا اطمینان حاصل شود که تا حد ممکن قابل پخش و پاسخگو باشد. یک راه اندازی همچنین شامل برخی تعمیرات اساسی پیشگیرانه و یک بازرسی کامل است.

بیشتر نوازندگان متوجه می‌شوند که گیتارشان یک یا دو بار در سال نیاز به تنظیم دارد تا عملکرد صحیح آن را حفظ کند. مسائل رایجی که در طول زمان ایجاد می‌شوند، مانند صدای وزوز، اکشن بالا، لحن ضعیف و تنظیم، همه در یک راه‌اندازی بررسی می‌شوند. بسته به ساز و خواسته های نوازنده، ممکن است گیتار خود را کم و بیش تنظیم کنید. توصیه می شود که گیتار خود را حداقل یک بار در سال تنظیم کنید تا از آسیب احتمالی دائمی جلوگیری کنید. تنظیم همچنین فرصتی برای بهینه سازی گیتار خود برای یک گیج سیم جدید یا یک کوک جایگزین است. چنین تغییراتی بر تنش روی گیتار تأثیر می گذارد و معمولاً نیاز به تنظیم کامل دارد.

فراموش نکنیم که مهمترین بخش داشتن یک گیتار، نواختن هر چه بیشتر است! گیتار شما زمانی شادتر است که در دستان شما باشد و در حال ساختن موسیقی باشد.

یک تنظیم معمولی

بازرسی کامل ابزار شامل:

  • استراحت کردن
  • صفحه انگشت را تمیز و آبرسانی کنید
  • سخت افزار را سفت، تنظیم و روغن کاری کنید
  • میله خرپا را تنظیم کنید
  • تنظیم پل ترمولو را تنظیم کنید
  • ارتفاع رشته را روی پل و مهره تنظیم کنید
  • لحن را تنظیم کنید
  • وسایل الکترونیکی را تمیز و روغن کاری کنید
  • تعادل پیکاپ را تنظیم کنید
  • تنظیم و بررسی قابلیت پخش

مراقبت و نگهداری

مراقبت و نگهداری صحیح از گیتار شما به حفظ قابلیت نواختن ثابت کمک می کند و از آسیب احتمالی در طول زمان محافظت می کند. تنظیم منظم و ذخیره سازی مناسب به شما این اطمینان را می دهد که هر بار که می نوازید و برای سال های آینده بهترین عملکرد را از گیتار خود دریافت خواهید کرد. ما همچنین طیف گسترده‌ای از قطعات گیتار را برای کمک به شما در نگهداری گیتار یا حتی ارتقاء اجزای آن برای شخصی‌سازی کامل و واقعی ساختن آن برای خود حمل می‌کنیم.

حمل و نقل و انبار

گیتار یک ساز ظریف است و برای جلوگیری از آسیب های ساختاری یا زیبایی باید با احتیاط رفتار کرد. همیشه باید گیتار خود را با احتیاط زیاد اداره کنید. گیتارها می توانند به راحتی در اثر ضربه یا برخورد خشن آسیب ببینند، حتی زمانی که داخل یک کیس هستند. هرگز گیتار خود را در نزدیکی بخاری یا زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید و هرگز گیتار خود را بیرون یا در صندوق عقب ماشین نگذارید، به خصوص در هنگام گرما یا سرمای شدید.

رشته های

سیم های گیتار باید مرتباً تعویض شوند. برخی از افراد هر چند روز یک بار رشته های خود را تغییر می دهند، برخی دیگر تنها چند بار در سال. سیم‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانند به طرق مختلف بر لحن و حس گیتار شما تأثیر بگذارند. هنگام خرید نخ برای اولین بار، حتما با یک فروشنده مشورت کنید تا مطمئن شوید که رشته های مناسب برای اهداف خود را تهیه می کنید.

رطوبت

چوب رطوبت سنجی است، به این معنی که رطوبت را در هوای اطراف خود آزاد می کند یا جذب می کند و باعث جمع شدن یا متورم شدن آن می شود. قبل از ساخت گیتار، چوب خشک و چاشنی می شود تا رطوبت پایداری حاصل شود. پس از ساخت، چوب موجود در گیتار بسته به رطوبت موجود در هوای اطراف، به آزادسازی یا جذب رطوبت ادامه خواهد داد. اگر گیتار در معرض محیط خشک قرار گیرد، شروع به انتشار رطوبت در هوا می کند و باعث جمع شدن چوب می شود. اگر چوب در معرض یک محیط مرطوب قرار گیرد، رطوبت هوا را جذب کرده و شروع به متورم شدن می کند. این تغییرات پیامدهایی بر قابلیت نواختن و ماندگاری گیتار دارد. شرایط ایده آل برای گیتار شما (و ویولن، ویولن سل یا پیانو) بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی بین ۴۵ تا ۵۵ درصد است. این شرایط مانند شرایط کارگاه کارخانه ای است که گیتار در آن ساخته شده است. نگه داشتن گیتار در این محدوده تضمین می کند که چوب رطوبت را آزاد نمی کند یا جذب نمی کند و به جلوگیری از مشکلات احتمالی کمک می کند.

اثرات تغییر رطوبت

رطوبت بالا می‌تواند باعث متورم شدن صفحه گیتار آکوستیک شود که منجر به اکشن بسیار زیاد می‌شود. یک راه اندازی معمولاً می تواند چنین مسائلی را برطرف کند. رطوبت بسیار زیاد می تواند باعث آزاد شدن اتصالات چسب، و اعوجاج یا پوسته شدن لایه ها شود. رطوبت بالا همچنین می تواند باعث تاب برداشتن یا پیچ خوردگی گردن و زنگ زدگی و خوردگی زودرس اجزای فلزی شود.

رطوبت کم ممکن است باعث شود که انتهای فرهای تیز از لبه صفحه انگشت در حین جمع شدن بیرون بزنند. تاپ های گیتار آکوستیک شروع به جمع شدن به سمت داخل خواهند کرد که منجر به اکشن کم و صدای خش دار می شود. قرار گرفتن طولانی مدت در یک محیط خشک منجر به انحراف گردن و شل شدن فرچه ها می شود. خشکی شدید باعث ایجاد ترک و آزاد شدن اتصالات چسب با جمع شدن چوب می شود.

کنترل رطوبت

ما قویاً توصیه می کنیم از رطوبت سنج برای نظارت بر سطح دما و رطوبتی که گیتار شما در معرض آن قرار می گیرد استفاده کنید. یک رطوبت سنج دیجیتال کوچک ارزان است و به شما امکان می دهد ارزیابی کنید که آیا گیتار خود را در معرض شرایط مضر قرار می دهید یا خیر. تقریباً همه کسانی که در کانادا گیتار دارند متوجه می شوند که در زمستان باید اقدامات احتیاطی ویژه ای را برای مقابله با رطوبت کم انجام دهند.

موثرترین راه برای حفظ رطوبت مناسب در زمستان، نگه داشتن گیتار در کیف یا کیف و استفاده از رطوبت ساز ساز است. مدل‌های زیادی از دستگاه‌های مرطوب‌کننده در دسترس هستند که همگی عملکرد اصلی یکسانی را انجام می‌دهند. آنها یک منبع رطوبت را در داخل محیط بسته شده کیس گیتار شما فراهم می کنند. هنگامی که گیتار خود را با دستگاه مرطوب کننده داخل بدنه خود قرار می دهید، هوای خشک به جای گیتار، رطوبت را از دستگاه مرطوب کننده جذب می کند. اگر به درستی استفاده شود، رطوبت کافی برای جلوگیری از بدترین اثرات هوای خشک زمستانی به گیتار شما خواهد داشت.

برای همه دارندگان گیتار بسیار مهم است که رابطه بین گیتار خود و محیط اطراف آن را درک کنند. قرار گرفتن در معرض شرایط شدید دما و رطوبت می تواند صدمات جدی و بعضاً جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. زمستان های خشک کانادا مقصر بخش بزرگی از مشکلات عملکرد جدی است که در تعمیرگاه ها می بینیم. تقریباً در تمام مناطق کانادا در زمستان به طور خطرناکی خشک می شود. اگر رطوبت نسبی کمتر از ۴۵ درصد باشد، باید اقدامات لازم را برای محافظت از ابزار خود انجام دهید.

منبع

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید