راهنمای خرید گیتار کلاسیک

راهنمای خرید گیتار کلاسیک

ملاحظات سبکی

برای راهنمای خرید گیتار کلاسیک این مقاله توصیه میشود. برای سال‌ها، گیتار کلاسیک ابزار ایده‌آلی برای همه گیتاریست‌های مبتدی در نظر گرفته می‌شد. این تا حدی به این دلیل بود که برچسب “کلاسیک” درجه ای از احترام را ایجاد می کرد و همچنین به این دلیل بود که بسیاری از والدین نسبتاً از چشم انداز گیتارهای الکتریک پر سر و صدا و آمپر می ترسیدند. این موضوع با بزرگ شدن موسیقی راک مبتنی بر گیتار تغییر کرد، خودشان پدر و مادر شدند (و سپس پدربزرگ و مادربزرگ) و متوجه شدند که هدفون‌ها به گیتار الکتریک این امکان را می‌دهند که در عین صدای بسیار بلند برای نوازنده، تقریباً برای دیگران بی‌صدا باشد.

در واقع، گیتار کلاسیک برای یادگیری نواختن موسیقی راک، که از صدای گیتار الکتریک جدایی ناپذیر است، ایده آل نیست. حتی صدای گیتار الکتریک تمیز با صدای گیتار کلاسیک بسیار متفاوت است و صدای هسته راک (اعوجاج) دوباره کاملاً متفاوت است. نوازندگان راک همچنین از خمش سیم و ویبراتوی عریض استفاده می کنند، که تکرار آنها بر روی سازهای نایلونی دشوار یا غیرممکن است. علاوه بر این، بسیاری از سبک‌های گیتار لید بر اساس دسترسی نامحدود تا فرت ۲۲ هستند، در حالی که گیتارهای کلاسیک به ندرت بیش از ۱۹ فرت دارند و نواختن سریع بیش از ۱۲ غیرممکن است.

گیتار کلاسیک برای طیف وسیعی از سبک‌های دیگر بسیار مناسب است، از نوازندگی کلاسیک خالص گرفته تا جاز، فولک، بوسا نوا و فلامنکو. این ساز همچنین یک مکمل مهم به زرادخانه هر نوازنده مشتاقی است که به دنبال گسترش پالت صوتی خود است.

در حالی که بسیاری از نوازندگان راک (حداقل در ابتدا) خودآموز هستند، ویژگی های فنی نوازندگی گیتار کلاسیک این مسیر را کمتر معقول می کند. بسیار آسان است که بدون معلم به عادات بد عادت کنید!

انواع گیتار کلاسیک

اگرچه طراحی گیتار کلاسیک نسبتاً استاندارد شده است، چند تغییر مهم وجود دارد:

فلامنکو

گیتار فلامنکو در اصل یک گیتار کلاسیک است که برای نواختن موسیقی فلامنکو اسپانیایی بهینه شده است. بارزترین ویژگی فیزیکی “tapguard” یا “golpeador” برای محافظت از بالای گیتار در برابر آسیب های تکنیک فلامنکو است که شامل ضربات ریتمیک انگشت زیادی است. این معمولاً از پلاستیک شفاف ساخته می‌شود و ناحیه نسبتاً بزرگ‌تری را در دو طرف سیم‌ها نسبت به گارد آکوستیک استاندارد پوشش می‌دهد. گیتار فلامنکو نیز معمولاً کمی کوچکتر و سبکتر از ساز کلاسیک استاندارد است، زیرا حمله و صدا در اینجا مهمتر از حفظ و صدا هستند.

برش

تعدادی از سازندگان مدل‌های برش‌دار را برای دسترسی بهتر به فرت بالایی ارائه می‌دهند. در حالی که مدل‌های برش آکوستیک خالص وجود دارند، این ویژگی معمولاً تأثیر نامطلوبی بر صدا و صدای گیتار دارد، و بنابراین معمولاً با الکترو آکوستیک بند نایلونی مرتبط است (به زیر مراجعه کنید).

گیتار کلاسیک الکترو آکوستیک

این اصطلاح که اغلب به «الکترو کلاسیک» خلاصه می‌شود، در واقع دو نوع گیتار مجزا را پوشش می‌دهد. اولین گیتار در اصل یک گیتار کلاسیک استاندارد با سیستم پیکاپ و پیش تقویت کننده یکپارچه است. این نوع با طراحی استاندارد کلاسیک آزادی کمی دارد (به جز اینکه مدل های بریده شده رایج هستند) و عمدتاً برای پخش کننده های کلاسیک در حال عبور از موقعیت های موسیقی است که در آن تقویت مورد نیاز است. تاکامین مدتهاست که بر بازار این نوع گیتار تسلط داشته است.

نوع دوم گیتار الکترو کلاسیک برای نوازندگان غیرکلاسیک طراحی شده است و آزادانه ویژگی‌هایی را که از طراحی گیتار الکتریک به عاریت گرفته شده است، شامل می‌شود، معمولاً شامل گردن نازک‌تر، فرت‌بورد منحنی، بدنه نازک‌تر و پل جبران‌شده با آهنگ. اخیراً حتی چیزی شبیه به بدنه های جامد یا نیمه جامد در این زمینه وجود داشته است – در واقع گیتارهای الکتریک با بند نایلونی – و رهبر بازار، گودین، نیز برای معرفی سیستم های پیکاپ MIDI به این ساز شناخته شده است.

ویژگی های گیتار کلاسیک

گیتار آکوستیک آشناتر با سیم فولادی اساساً از گیتار کلاسیک مشتق شده است، بنابراین بیایید نگاهی به تفاوت های اصلی بین این دو طرح بیندازیم:

رشته های

البته تفاوت اصلی در نوع رشته های استفاده شده است. ماده اصلی تشکیل دهنده سیم های گیتار کلاسیک در ابتدا روده حیوانات بود، اما اکنون نایلون است. رشته های بالایی از یک رشته نایلون با مقطع دایره ای ساخته شده اند، در حالی که رشته های باس دارای هسته ای از رشته های نایلونی ظریف با سیم پیچی آلیاژ مس نرم هستند.

سیم‌های نایلونی صدای بسیار گرم‌تری نسبت به سیم‌های فولادی دارند، حتی زمانی که با مضراب نواخته شوند. اکثر موسیقی‌های گیتار کلاسیک از نت‌های تکی و آرپژ تشکیل شده‌اند – در صورت نواختن سیم‌ها، سیم‌ها مانند سیم‌های فولادی با هم ترکیب نمی‌شوند، بنابراین در موسیقی گیتار کلاسیک، نواختن به‌جای یک عنصر استاندارد، معمولاً به‌عنوان یک اثر قوی به‌ویژه استفاده می‌شود.

سر سر

گیتار کلاسیک دارای یک هد چاکدار است. سرهای دستگاه دارای غلتک هایی هستند که به جای بیرون زدگی در زوایای قائم مانند اکثر گیتارهای آکوستیک، از شکاف های سر استوک عبور می کنند. این طرح در برخی از آکوستیک‌های بند فولادی، به‌ویژه گیتارهای با جثه کوچک و پرآذین‌تر، دیده می‌شود.

گردن/فرت برد

گردن گیتار کلاسیک تقریباً یک سانتی‌متر پهن‌تر از اکثر گیتارهای آکوستیک یا الکتریک استیل است و از پایین به بالا مخروطی نمی‌کند. تخته فرت همیشه کاملاً صاف است. گیتارهای کلاسیک «میله خرپایی» ندارند – این به طور خاص برای استحکام بیشتر در برابر کشش سیم های فولادی اختراع شده است. به همین دلیل، سیم های فولادی هرگز نباید روی ساز کلاسیک نصب شوند، زیرا آسیب های جدی و معمولاً جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

گیتارهای کلاسیک به ندرت دارای نشانگرهای فرت بر روی صفحه فرت بورد هستند، اما گاهی اوقات دارای نشانگرهای نقطه ای در سمت رو به نوازنده هستند.

بدن

گیتارهای بند فولادی از نظر شکل بسیار متفاوت هستند، اما گیتارهای کلاسیک استانداردتر هستند. اکثریت قریب به اتفاق گیتارهای کلاسیک از نظر اندازه و شکل عملاً یکسان هستند، اگرچه تعدادی از سازندگان مدل های کمی بزرگتر تولید می کنند. این ساز به طور کلی سبک تر است، زیرا علاوه بر نداشتن میله خرپایی، بدنه نیز تقویت کمتری دارد.

پل کلاسیک در مقایسه با گیتارهای دیگر یک دستگاه نسبتاً ساده است. رشته های کلاسیک انتهای توپی/گلوله ای ندارند و به سادگی به پل بسته می شوند. زین بریج یک قطعه استخوانی یا پلاستیکی مستقیم است، بدون تنظیم صدایی که در گیتارهای دیگر وجود دارد. گیتارهای کلاسیک معمولاً دارای صدای فرت‌بورد بالایی ناقص هستند، اگرچه این معمولاً یک مشکل در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا در یک تفاوت کلیدی دیگر، گردن در فرت دوازدهم با بدنه برخورد می‌کند و دسترسی به بالای این نقطه دشوار است.

وضعیت و تکنیک

آموزش گیتار کلاسیک بر تکنیک سختگیرانه تاکید دارد. نوازندگان در حالت نشسته با پای چپ روی زیرپایی و گیتار روی پای چپ می نوازند. شست چپ نباید بالای یک خط مرکزی فرضی در امتداد گردن منحرف شود. در مقابل، بسیاری از نوازندگان راک، انگشت شست را به دور گردن می‌پیچند تا سیم‌های پایینی را بی‌صدا کنند و گاهی اوقات حتی نت‌ها را به هم بزنند.

نکاتی برای مبتدیان

اکثر خریدارانی که برای اولین بار گیتار الکتریک خریداری می کنند، ایده بسیار روشنی از نوع گیتار مورد نظر خود دارند. اغلب سازهایی که قهرمانشان نواخته می کند، یا حداقل یک کپی قابل قبول. سازندگان گیتار کلاسیک نسبتاً ناشناس تر هستند و سازهای آنها تقریباً شبیه به هم هستند. در بالاترین سطح، بیشتر نوازندگان جدی در نهایت سازهایی را سفارش می‌دهند که دست‌ساز مطابق با مشخصات دقیق خود باشند، اگرچه چند سازندگان بسیار محترم «خارج از قفسه» مانند رامیرز وجود دارند که به این نقطه از بازار غذا می‌دهند.

یک توصیه صحیح باید به مبتدیان در مورد بسیاری از سازها داده شود. نیازی به هزینه گزافی نیست، اما به طور کلی باید از ارزان ترین سازها اجتناب شود. این به ویژه در مورد گیتار کلاسیک صادق است، که دارای سابقه طولانی در مدل‌های «دانشجویی» ارزان است. ارزان‌ترین گیتارها اساساً برای رسیدن به قیمتی وجود دارند که فروش «بازار انبوه» و خرید عمده از مدارس را تضمین می‌کند، و اغلب از ساخت و پایان پایین‌تری برخوردارند. نواختن یک ساز بسیار بی کیفیت می تواند هم برای افراد مبتدی سخت باشد و هم ناامید کننده باشد. اگر شک دارید، یک رویکرد نسبتاً مطمئن این است که انتخاب خود را به برندهای اصلی مانند یاماها، هوفنر و فندر محدود کنید.

مانند سایر سازهای زهی کلاسیک، گیتارهای کلاسیک مبتدیان در انواع سایزهای کوچکتر «چهارم» ساخته می شوند. اندازه ¾ یک انتخاب محبوب برای بازیکنان جوان است. اندازه های ½، ¼ و حتی ۱/۸ برای بازیکنان بسیار جوان در نظر گرفته شده است. در حالی که این سازها جایگاه خود را دارند، کیفیت پایین تری دارند، که همانطور که در بالا ذکر شد اغلب مانعی برای پیشرفت یا اشتیاق به ساز است. همیشه بهتر است ابزاری داشته باشید که در ابتدا کمی بیش از حد بزرگ به نظر می‌رسد، تا ابزاری که به سرعت بسیار کوچک به نظر می‌رسد.

نتیجه گیری

گیتار کلاسیک یک انتخاب عالی از ساز برای مبتدیان و نوازندگان الکتریک و آکوستیک در جستجوی پیچیدگی است و دنیای کاملا جدیدی از سبک‌ها و تکنیک‌های موسیقی را در این فرآیند باز می‌کند. هیچ مجموعه گیتاری بدون یکی کامل نیست!

منبع

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید