آموزش پیانو

سازهای کمی برای افراد مبتدی دوست‌دارتر از پیانو هستند. در بسیاری از سازهای دیگر، شاگردان جدید هفته ها یا حتی ماه ها طول می کشد تا یاد بگیرند که چگونه نت های تکی تولید کنند

سازهای کمی برای افراد مبتدی دوست‌دارتر از پیانو هستند. در بسیاری از سازهای دیگر، شاگردان جدید هفته ها یا حتی ماه ها طول می کشد تا یاد بگیرند که چگونه نت های تکی تولید کنند، اما ایجاد نویز در پیانو به طرز قابل توجهی بصری است. یک کلید را به آرامی فشار دهید و صدای ملایمی دریافت خواهید کرد. یک کلید را محکم و سریع فشار دهید و صدای بلندتری دریافت خواهید کرد.

چندین نت را به طور همزمان فشار دهید و نوعی آکورد دریافت خواهید کرد. هر کسی می تواند صداها را از پیانو بیرون بیاورد، اما تبدیل آن صداها به موسیقی کار می برد. اگر می خواهید پیانو نواختن را بیاموزید اما نمی دانید چگونه شروع کنید، پس به جای درستی آمده اید. این یک آموزش ویژه پیانو برای مبتدیان است. ما همه چیزهایی را که برای تسلط بر مهارت های پایه در پیانو نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهیم.

آموزش پیانو

آنچه شما نیاز دارید

برای استفاده بیشتر از این آموزش پیانو به موارد زیر نیاز دارید:

– پیانو، کیبورد الکتریکی یا سینت سایزر. هر ساز پایه ای با کیبورد کار خواهد کرد. اگر با یک پیانوی قدیمی معمولی یاد می گیرید، بسیار مهم است که ساز شما کوک شده باشد. شما می توانید با نواختن هر نت از چپ به راست و گوش دادن به نت هایی که در جای خود به صدا در می آیند، متوجه شوید که پیانوی شما کوک شده است یا نه.

-یک مترونوم این وسیله ای است که الگوهای ریتم شنیدنی را تولید می کند که می توانید با آنها تمرین کنید. تعداد زیادی گزینه رایگان یا ارزان برنامه مترونوم وجود دارد که می توانید مستقیماً در تلفن خود بارگیری کنید، یا فروشگاه موسیقی محلی شما گزینه های زیادی خواهد داشت.

-یک مداد و کاغذ برای یادداشت برداری

دروازه ای به تئوری موسیقی

قبل از پرداختن به مفاهیم اولیه در پیانو، بسیار مهم است که آنچه را که می آموزید در زمینه تئوری موسیقی قرار دهید. چرا؟ صفحه کلید پیانو اساساً یک نمایش بصری کامل از آنچه در تئوری موسیقی اتفاق می افتد است . یادگیری چند فرمول و الگوی ساده به شما کمک می‌کند تا بتوانید مقیاس‌ها و آکوردها را نه تنها بر روی پیانو، بلکه بر روی هر ساز در موسیقی بسازید. دانش آموزانی که تازه وارد سازهای دیگر می شوند، درک ساز خود را در زمینه تئوری موسیقی بسیار دشوارتر می کنند، اما ما پیانیست ها این کار را آسان می کنیم زیرا ساز ما در یک خط مستقیم، کلید به کلید قرار گرفته است. برای کمک به شما در استفاده حداکثری از این آموزش پیانو، ما به شما نشان می دهیم که چگونه به برخی اصول اولیه پیانو تسلط داشته باشید و همزمان به شما تئوری نیز آموزش دهیم.

C وسط، نام قدم ها و نت ها روی پیانو

بسیاری از پیانوهای سنتی دارای کیبوردهای ۸۸ کلیدی هستند، اما شما فقط یک اکتاو را می نوازید (اکتاو مجموعه ای از هشت کلید سفید است). اولین چیزی که به شما نشان خواهیم داد این است که C وسط در کجای صفحه کلید قرار دارد. از این نقطه، نام هر نت روی پیانو را خواهید آموخت:

آموزش پیانو

کیبورد پیانو از مجموعه‌های تکراری کلیدهای سفید و سیاه ساخته شده است. فاصله بین یک نت (که شامل کلیدهای سفید و سیاه می شود) و نت دیگری که مستقیما بالای آن قرار دارد، نیم پله نامیده می شود. دو نیم قدم را کل گام می نامند. از وسط C شروع می شود، کلیدهای سفید نت به نت از حروف الفبا پیروی می کنند تا زمانی که به G می رسند و در نت بعدی به A بازنشانی می شوند.

کلیدهای سیاه پیانو تصادفی نامیده می شوند. تصادفی بالای C وسط هر دو C# یا Db نامیده می‌شود (شارپ‌ها نیم پله بالای کلید هستند و فلت‌ها یک نیم پله زیر قرار می‌گیرند) بسته به زمینه هر چیزی که بازی می‌کنید. بله، این کاملاً پیچیده به نظر می رسد، اما قول می دهم دلیل بسیار خوبی است که ما وقت نداریم در این آموزش پیانو وارد شویم. به طور خلاصه، هر تصادفی می تواند هم صاف و هم تیز باشد.

در اینجا یک راهنمای تصویری وجود دارد که به شما کمک می‌کند نام نت‌های روی صفحه‌کلید را یاد بگیرید:

 • نت های پیانو
 • صفحه کلید حروف
 • انگشت گذاری مناسب

بیشتر مقیاس‌ها، تمرین‌ها و موسیقی‌های نت‌دار نوشته‌شده برای پیانو همراه با دستورالعمل‌های دقیق برای نحوه نواختن با انگشتان است. انگشتان دست چپ و راست شما به این صورت شماره گذاری می شوند:

انگشت گذاری پیانو

نواختن با انگشت مناسب یکی از عناصر ضروری تکنیک پیانو است. در ابتدا ممکن است نواختن با انگشت صحیح دشوار باشد، اما در ادامه مسیر، نواختن پیانو بدون انگشت گذاری مناسب تقریبا غیرممکن خواهد بود. سعی نکنید بدون استفاده از انگشتان صحیح چیزی را با پیانو یاد بگیرید یا بنوازید.

تمرین مقدماتی

این تمرین روشی عالی برای معرفی ریتم، نام نت ها، انگشت گذاری مناسب و نحوه صحیح گرفتن دست ها هنگام نواختن پیانو است. بیایید با دست راست شما شروع کنیم. با انگشت شست (#۱)، C وسط صفحه کلید را پیدا کنید. دست شما باید شل باشد و کف دست به سمت پایین به صفحه کلید باشد. دست خود را طوری قرار دهید که هر انگشت بالای هر کلید قرار گیرد. وقتی آماده شدید، C، D، E، F و G را با انگشتان ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ خود بازی کنید. سپس بدون مکث همان دنباله نت ها را به عقب پخش کنید. اگر برای به خاطر سپردن نام نت ها به کمک نیاز دارید، سعی کنید نام هر نت را در حین پخش بگویید.

درس های پیانو

هنگامی که آن دنباله را کامل کردید، دست و شست خود را به سمت D بالای C وسط ببرید و همان دنباله را در آنجا و روی هر نت تکرار کنید تا زمانی که دست شما به C یک اکتاو بالاتر از C وسط برسد. وقتی آماده شدید، آن را اضافه کنید. دست چپ را امتحان کنید و تمرین را با دستان خود انجام دهید. C را یک اکتاو زیر C وسط با انگشت صورتی دست چپ (انگشت شماره ۵) می نوازید. به محض اینکه بلبرینگ خود را بدست آوردید، تمرین این تمرین را با کلیک آهسته مترونوم شروع کنید (حدود ۷۰ ضربه در دقیقه شروع کنید). هر چیز به ظاهر بی‌اهمیتی که روی پیانو می‌نوازید باید فرصتی برای شما باشد تا مهارت‌های ریتم‌نوازی خود را توسعه دهید، بنابراین مترونوم خود را بیرون بیاورید و در حالی که بر این تمرین تسلط دارید کلیک کنید.

مقیاس سی ماژور

یادگیری ترازو یک راه عالی برای ایجاد استقلال بین دست چپ و راست شما است. در تئوری موسیقی، مقیاس صرفاً مجموعه‌ای از نت‌ها است که یک کلید یا تونالیته را از طریق دنباله‌ای گام به گام از نت‌ها بررسی می‌کند. نت های مختلف در مقیاس های ماژور و مینور را می توان به گونه ای تنظیم کرد که آکوردهای اساسی را که در موسیقی می شنویم ایجاد کند. کمی در مورد آکوردها بیشتر بحث خواهیم کرد.

الگوی انگشت گذاری ترازو C ماژور را می توان در بسیاری از ترازوهای دیگر پیانو اعمال کرد، بنابراین این مکان عالی برای شروع اتصال دستان خود با ترازو است. توصیه می‌کنیم ترازو را با دست‌هایتان در کنار هم به‌جای یکنواختی جداگانه یاد بگیرید، اما در صورت نیاز می‌توانید دست‌هایتان را از هم جدا کنید. در این مقیاس، شما منحصراً نت‌های سفید روی صفحه کلید را می‌نوازید. وقتی آماده شدید، این مقیاس را با مترونوم تمرین کنید.

ترازو پیانو

در اینجا نام نت ها و انگشتان برای مقیاس سی ماژور آمده است:

 • CDEFGABC
 • RH: 1، ۲، ۳، ۱، ۲، ۳، ۴، ۵
 • LH: 5، ۴، ۳، ۲، ۱، ۳، ۲، ۱

با این انگشت گذاری، انگشتان وسط شما همیشه همزمان بازی خواهند کرد. اگر این کار را نکردند، ترازو را دوباره شروع کنید. وقتی آماده شدید، شروع به تمرین این مقیاس تا مترونوم کنید.

یک مقیاس جزئی طبیعی

در موسیقی سه مقیاس فرعی وجود دارد: طبیعی، ملودیک و هارمونیک. برای اهداف این آموزش پیانو، ما فقط می خواهیم به شما نحوه نواختن ترازوهای طبیعی را نشان دهیم. مقیاس طبیعی مینور A دارای الگوی انگشت گذاری مشابه مقیاس C ماژور است. شما اساساً هر کاری را که در مقیاس C ماژور انجام دادید، فقط با نت A انجام خواهید داد.

جزئی طبیعی

این مقیاس همه نت های خود را با مقیاس C ماژور به اشتراک می گذارد زیرا یک مینور موازی کلید C است. کلیدها و مقیاس های مینور موازی سه نیم پله پایین تر از همتایان اصلی خود قرار دارند. برای مثال، کلید مینور موازی جی ماژور E مینور است.

الگوی انگشت گذاری استفاده شده در مقیاس های C ماژور و A مینور را می توان در این مقیاس های دیگر اعمال کرد:

 • G ماژور
 • جی مینور
 • رشته ارشد
 • دی مینور
 • عمده
 • جزئی
 • ارشد
 • ای مینور

قبل از اینکه به سراغ مقیاس هایی با انگشتان پیچیده تر بروید، این مقیاس ها را به خاطر بسپارید.

ساخت ترازوهای اصلی و فرعی

تمام مقیاس های اصلی و طبیعی را می توان بر روی پیانو و در تمام موسیقی با استفاده از یک الگوی ساده از مراحل کامل و نیمه ساخت:

WWHWWWH

برای استفاده از این الگو، دوباره با نت C وسط شروع کنید. از یک پله کامل بگذرید و D می‌گیرید. از یک مرحله دیگر بگذرید و E می‌گیرید. از آنجا، فقط یک نیم پله بالا بروید و F می‌گیرید. از سه مرحله کامل انفرادی دیگر بگذرید تا G، A را دریافت کنید. و B و یک نیم گام دیگر برای بازگشت به C. ساختن مقیاس های اصلی را با امتحان کردن این الگو روی کلیدهای مختلف اطراف پیانو تمرین کنید.

برای ساختن تمام مقیاس های جزئی طبیعی، از این الگو استفاده می کنید:

WHWWHWW

به یاد داشته باشید، این فرمول ها مقیاس های ماژور و مینور را نه تنها در پیانو بلکه در تمام موسیقی می سازند. خوانندگان، نوازندگان گیتاریست و نوازندگان توبا همگی از همین توالی نت‌ها برای ساختن ترازو استفاده می‌کنند، اما پیانیست‌ها زمان بسیار آسان‌تری برای تجسم و درک مقیاس‌ها دارند، زیرا صفحه کلید به‌گونه‌ای خطی چیده شده است.

آموزش پیانو

تمرین پایه وتر

هنگامی که ایده خوبی از نحوه عملکرد ترازو پیدا کردید، می توانید چند فرمول ساده را برای هر کلید اصلی و فرعی پیانو اعمال کنید. سه نوع مختلف آکورد اصلی در موسیقی وجود دارد: ماژور، مینور و کاهش یافته. آکوردهای ماژور کامل و کامل به نظر می رسند. آکوردهای مینور غمگین، غمگین و متفکر به نظر می رسند. آکوردهای کاهش یافته تنش، دراماتیک و ناراحت کننده به نظر می رسند.

ترکیب های مختلف نت های فردی آکوردهای اساسی را که در موسیقی می شنویم ایجاد می کند. بیشتر موسیقی هایی که می شنوید از آکوردهای مختلف ساخته شده است.

آکورد سی ماژور

برای شروع، انگشت شست دست راست، انگشت میانی و صورتی (۱، ۳، ۵) را روی نت‌های میانی C، E و G فشار دهید تا یک آکورد سی ماژور پخش شود. با حفظ همان شکل انگشتان و دست، روی هر کلید در مقیاس سی ماژور یک آکورد بسازید تا زمانی که به نت C برگردید که یک اکتاو بالاتر از جایی که در C وسط شروع کرده‌اید. هنگامی که آماده شدید در دست چپ خود اضافه کنید و استفاده کنید. انگشت صورتی، وسط و شست (۵، ۳، ۱). اگر هر نت در مقیاس سی ماژور را به درستی انجام داده اید، باید آکوردهای زیر را نواخته باشید: س ماژور، د مینور، ای مینور، فا ماژور، گ ماژور، آ مینور، ب مینور.

همه کلیدهای ماژور دقیقاً دنباله یکسانی از آکوردهای ماژور، مینور و کاهش یافته را خواهند داشت:

ماژور ۲. مینور ۳. مینور ۴. ماژور ۵. ماژور ۶. مینور ۷. کم شده

هنگامی که این تمرین را در کلید C با مترونوم به دست آوردید، آن را با کلیدهای مختلف اطراف پیانو امتحان کنید. نواختن آکورد یکسان با کلیدهای متعدد به شما کمک می کند تا همزمان با نواختن آکورد خود تمرین کنید و دانش تئوری موسیقی خود را توسعه دهید.

این تمرین پایه آکورد را می توان با کلیدهای مینور طبیعی نیز اجرا کرد، اما ترتیب آکوردها متفاوت خواهد بود. اگر این تمرین را در کلید A مینور امتحان کنید، دنباله آکوردهای زیر را دریافت خواهید کرد: A مینور، B کاهش یافته، س ماژور، د مینور، ای مینور، فا ماژور و جی ماژور.

تمام کلیدهای مینور طبیعی دنباله یکسانی از آکوردهای اصلی دارند:

جزئی ۲. کاهش یافته ۳. ماژور ۴. جزئی ۵. جزئی ۶. ماژور ۷. ماژور

اگر تمام آنچه را که تاکنون در این آموزش پیانو آموخته‌اید به کار ببرید، اکنون می‌توانید هر آکورد اصلی و بسیاری از مقیاس‌های اصلی و مینور را روی ساز خود بنوازید.

تمرینات هانون

هنگامی که بر نواختن ترازوها و آکوردهای اصلی پیانو مسلط شدید، توصیه می کنیم کتابی از تمرینات انگشت پیانو هانون را بردارید. این تمرینات برای رساندن قدرت، انعطاف پذیری و مهارت به دستان شما طراحی شده اند. می توانید یک نسخه از این کتاب را به صورت آنلاین یا از فروشگاه موسیقی محلی خود تهیه کنید.

از اینجا به کجا برویم

پیانوما به سختی سطح را تا جایی که ممکن است در پیانو خراشیده ایم، اما مهارت های اساسی که در اینجا معرفی کرده ایم برای شروع سفر شما بیش از اندازه کافی هستند. آنچه در اینجا پوشش داده‌ایم به‌ویژه برای افرادی که می‌خواهند موسیقی عامه پسند بنویسند یا اجرا کنند مفید است، اما پیانیست‌هایی که می‌خواهند یاد بگیرند چگونه نت‌خوانی کنند، باید کتابی از آهنگ‌های آسان پیانو را بردارند و آنچه از این آموزش آموخته‌اند را در آنجا به کار ببرند. برای کمک به تسلط بر مفاهیمی که در این آموزش پیانو به آنها پرداخته ایم، توصیه می کنیم با یک معلم با تجربه و صبور در منطقه خود کار کنید. برای مقالات بیشتر در مورد دنیای موسیقی، آنچه را که در وبلاگ درس موسیقی موسیقی پست کرده ایم، بررسی کنید .

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید